Pozew o podwyższenie alimentów
- Adwokat Adrian Grochowski
- 8 kwi
- 3 minut(y) czytania
Kiedy można złożyć pozew o podwyższenie alimentów?
Z uwagi na to, że na skutek upływu czasu potrzeby dziecka jak i sytuacja zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych często ulega, niejednokrotnie, drastycznym zmianom, Kodek Rodzinny i Opiekuńczy przewiduje instytucję zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Innymi słowy, podstawą ubiegania się o zmianę (przez którą należy rozumieć zarówno podwyższenie jak i obniżenie alimentów, choć autor poświęci uwagę w szczególności pierwszemu z ww. zagadnień), jest istotna zmiana w sytuacji bytowej, która wystąpiła bądź po stronie dziecka bądź też po stronie samego rodzica.
Zmiana ta może wynikać przede wszystkim z:
dorastania dziecka i związanych z tym zwiększonych potrzeb np. korepetycje, rozwój zainteresowań, rozpoczęcie studiów (w przypadku osób pełnoletnich);
zwiększenia kosztów niezbędnego utrzymania oraz wychowania dziecka np. wzrost cen wywołany inflacją;
pogorszenia stanu zdrowia dziecka np. koszty lekarstw, rehabilitacji;
zwiększenia możliwości zarobkowych lub majątkowych zobowiązanego do alimentacji np. zmiana pracy na lepiej płatną, odziedziczenie spadku, wygrana na loterii, mniejsza ilość osób na utrzymaniu.
Dobrą praktyką jest odczekanie dłuższego czasu od pierwotnego wyroku alimentacyjnego. Pozew o podwyższenie złożony 6 miesięcy po pierwszym wyroku zazwyczaj będzie skazany na porażkę, choć rzecz jasna zdarzają się wyjątki.
Co wpływa na wysokość alimentów, których można się domagać?
Ocenie podlega wiele zmiennych. W szczególności Sąd bada wysokość usprawiedliwionych kosztów utrzymania i wychowania dziecka oraz możliwości ich zaspokojenia przez każdego z rodziców w aspekcie posiadanych przez nich możliwości zarobkowych oraz majątkowych. Przekładając powyższe na konkretne przykłady warto wskazać na to, że :
przez możliwości zarobkowe rozumie się nie tylko to, ile dany rodzic aktualnie zarabia, ale także ile może zarobić, biorąc pod uwagę jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe, predyspozycje, wiek, stan zdrowia czy miejsce zamieszkania;
przez możliwości majątkowe rozumie się w szczególności konkretne aktywa majątku posiadanego przez danego rodzica, a więc m.in. nieruchomości, wartościowe ruchomości (samochody, biżuteria), udziały w spółkach prawa handlowego, obligacje, akcje, oszczędności;
znaczenie ma też ogólna sytuacja bytowa rodzica, tj. np. ile osób pozostaje na jego utrzymaniu, posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
brany pod uwagę jest także czynnik osobistych starań rodzica w zakresie wychowania dziecka, a więc rodzic, który przejął w całości/w większej mierze ciężar opieki nad dzieckiem zasadniczo powinien łożyć na jego utrzymanie kwotę mniejszą aniżeli rodzic, który opieki tej nie sprawuje albo sprawuje ją sporadycznie.
Jak przygotować się do postępowania o podwyższenie alimentów?
Dotychczasowy wyrok alimentacyjny
Sporządzając pozew o podwyższenie alimentów należy przede wszystkim zadbać o przygotowanie odpowiednich dokumentów. Za kluczowe należy uznać: odpis wyroku zasądzającego alimenty bądź odpis ugody ustalającej alimenty, które mają być podwyższone. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie dysponujemy odpisem ww. wyroku, należy złożyć wniosek do Sądu, który taki wyrok wydał o wydanie jego odpisu (wraz z pisemnym uzasadnieniem, jeżeli takie zostało sporządzone).
Po drugie - odpis aktu urodzenia
Do tego koniecznym będzie przedstawienie odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Dowiedzie to po pierwsze pochodzenia dziecka (a więc, ze jest to dziecko tych konkretnych rodziców). Jednocześnie akt urodzenia stanowi dowód na wiek dziecka. Warto bowiem zaznaczyć, że dziecko pełnoletnie musi złożyć pozew o podwyższenie alimentów samodzielnie. Dokument taki można pozyskać w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego.
Dokumentowanie kosztów utrzymania dziecka
W zakresie wykazania wydatków związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka należy w szczególności zadbać, aby ponoszone z tego tytułu koszty były udokumentowane fakturami, które będą zawierały dane osobowe. Zgodnie bowiem z utrwalonym orzecznictwem paragony, które nie zawierają danych odbiorcy, nie stanowią, co do zasady, dowodu, że to rzeczywiście dziecko było beneficjentem wydatku. Warto przy tym zadbać o potwierdzenia dokonywanych transakcji związanych z realizacją potrzeb dziecka (opłacenie zajęć sportowych, karnetów, korepetycji, obiadów szkolnych etc.), a także zabezpieczenie innych dokumentów takich jak dokumentacja medyczna, recepty, umowy z placówkami, do których uczęszcza dziecko, czy zaświadczenia przez te placówki wystawione.
Pozew o podwyższenie alimentów a zarobki rodzica
Kolejną kategorią dokuemntów są te, które wykażą wzrost możliwości zarobkowych lub majątkowych obowiązanego rodzica. Mogą to być na przykład dokumenty dokumentujące spadek, czy nową, lepiej płatną pracę. Oczywiście bardzo dobrym dowodem jest aktualny PIT drugiego rodzica, który wykaże, że od czasu pierwszego orzekania sytuacja zmieniła się na lepsze.
Należy przy tym pamiętać, że jako byli partnerzy lub małżonkowie zazwyczaj nie mamy dostępu do tego typu dokumentacji. Zmianę sytuacji życiowej małżonka poznajemy dzięki informacją od wspólnych znajomych, dziecka, czy z social mediów. Jak jednak wykazać, że były partner zaczął lepiej zarabiać? W pozwie o podwyższenie alimentów należy poprosić Sąd, by ten zobowiązał pozwanego do przedłożenia PITów, umów, czy stwierdzenia nabycia spadku.
Podsumowanie
Do pozwu o podwyższenie alimentów należny przygotować się tak samo dokładnie i skrupulatnie jak do pierwotnej sprawy o alimenty. Należy nie tylko pokazać Sądowi, że wzrosły wydatki naszego dziecka - należy to także udowodnić za pomocą zebranych wcześniej dokumentów. Tego typu postępowanie wymaga więc długotrwałych przygotowań. Dodatkowo walka sądowa bywa zacięta. Warto zasięgnąć porady doświadczonych profesjonalistów. Jeżeli nosisz się z zamiarem złożenia pozwu o podwyższenie alimentów napisz do naszej Kancelarii. Nasi adwokaci pomogą Ci jak najlepiej przygotować sprawę, jak również przejść przez cały proces.
Comments