top of page

Transkrypcja aktów stanu cywilnego

 

Jednym z podstawowych wymogów uzyskania paszportu polskiego, jest transkrypcja aktu urodzenia. W Warszawie możesz powierzyć ją naszej kancelarii. Doświadczeni prawnicy w SG Adwokaci pomogą Ci skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i przeprowadzą Cię przez procedury tak, byś uniknął zbędnego stresu i dodatkowych problemów. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Co to jest transkrypcja aktu urodzenia w Polsce i do czego jest potrzebna?

Transkrypcja aktu urodzenia w Polsce, inaczej zwana też rejestracją lub umiejscowieniem, polega na przeniesieniu zagranicznego aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu do rejestru stanu cywilnego w Polsce. Jego treść jest przenoszona wiernie i literalnie zarówno w aspekcie językowym, jak i formalnym. Co do zasady nie ingeruje się również w pisownię imion i nazwisk, które pojawiają się w treści dokumentu. Akt urodzenia, który podlega transkrypcji, musi zostać wystawiony w państwie urodzenia oraz musi być w nim uznawany i mieć moc. Aby przeprowadzić procedurę, nie mogą pojawić się również żadne wątpliwości odnośnie do jego autentyczności.

W praktyce wnioskodawca składa do polskiego USC swój oryginalny zagraniczny akt, a urząd wydaje mu akt polski. Oryginał nie jest zwracany. Aby została przeprowadzona transkrypcja aktu urodzenia w Polsce, należy przygotować:

  • odpowiedni wniosek o transkrypcję,

  • oryginał zagranicznego aktu urodzenia i jego uwierzytelnione tłumaczenie na język polski,

  • ważny dokument tożsamości,

  • oryginał dowodu uiszczenia opłaty skarbowej lub wydruk przelewu bankowego,

  • ewentualne pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową.

Uzyskanie polskich aktów urodzenia i małżeństwa jest niezbędne w wielu procedurach związanych z obywatelstwem polskim oraz w celu uzyskania dowodu osobistego lub paszportu.

Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia w Warszawie oraz w każdym innym mieście w Polsce może być wykonana na podstawie wniosku składanego w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Możesz zrobić to osobiście, listownie lub za pośrednictwem pełnomocnika.

W niektórych przypadkach możesz jednak spotkać się z odmową. Ma ona miejsce wówczas, gdy przedstawiony dokument nie spełnia warunków formalnych, jest transkrypcją sporządzoną w innym państwie, niż miało miejsce zdarzenie, nie został wydany przez właściwy organ, transkrypcja dokumentu potwierdzającego zdarzenie mające wpływ na stan cywilny byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli uzyskałeś odmowę także z innych powodów, możesz odwołać się od tej decyzji.

SG Adwokaci – transkrypcje aktów urodzenia w Warszawie

Aby ułatwić sobie transkrypcję zagranicznego aktu urodzenia w Warszawie, możesz skorzystać z profesjonalnych usług kancelarii prawnej SG Adwokaci. W ramach tej usługi przygotowujemy wzory dokumentów do podpisu, sporządzamy wniosek do urzędu oraz uzyskujemy tłumaczenia przysięgłe. Wystarczy, że dostarczysz nam oryginalny odpis aktu urodzenia, który spełnia wymagania opisane powyżej oraz pełnomocnictwo. Możemy uzyskać akt po polsku, wersję wielojęzyczną, a także akt z tłumaczeniem przysięgłym w dowolnym języku. W razie potrzeby uzyskujemy również apostille – legalizację dokumentów wydawaną w toku znacznie szybszego i prostszego procesu.

Aby mieć pewność, transkrypcja aktu urodzenia w Polsce zostanie przeprowadzona jak najszybciej, starannie wybieramy urząd, do którego wniosek zostanie złożony – czas oczekiwania w USC w Warszawie to obecnie około 4 - 6 miesięcy, podczas gdy w innych miejscowościach może być to jedynie kilka tygodni. Dzięki temu wcześniej rozpoczniesz kolejne procedury i uzyskasz decyzję o uzyskaniu obywatelstwa lub polskie dokumenty.

Decydując się na skorzystanie z naszych usług, możesz liczyć nie tylko na sprawne przeprowadzenie przez procedurę transkrypcji. Wieloletnie doświadczenie i wiedza naszych adwokatów pozwala nam także udzielić cennych porad i wskazówek, które ułatwią dopełnianie wszelkich formalności w polskich urzędach. Podczas pracy z Klientami z różnych państw doskonale poznaliśmy najczęstsze problemy, z którymi zmagają się podczas wizyt w urzędach – dzięki temu możemy podpowiedzieć, jak ich uniknąć.

Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia w Warszawie – zaufaj specjalistom!

Przygotowanie się do spraw związanych z obywatelstwem może wydawać się bardzo skomplikowane i problematyczne, a wizyty w urzędach niejednokrotnie powodują stres. Aby uniknąć kłopotów i zaoszczędzić czas, podejmij współpracę ze specjalistami. Prawnicy z kancelarii SG Adwokaci pomogą Ci podczas transkrypcji aktu urodzenia w Warszawie i doradzą Ci i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które poszukują wsparcia w zakresie transkrypcji dokumentów stanu cywilnego i innych czynności powiązanych z obywatelstwem polskim. Przypadek każdego naszego Klienta rozpatrujemy indywidualnie, aby zagwarantować najwyższą jakość usług. Pomagamy Klientom z całego świata – możesz zatem odwiedzić nas w warszawskich biurach lub skorzystać z naszej pomocy zdalnie. W obydwu przypadkach możesz zaufać naszemu profesjonalizmowi i doświadczeniu.

bottom of page