top of page

Zawieszenie działalności spółki

Zaktualizowano: 29 cze 2023

Zgodnie z ustawą prawo przedsiębiorców spółka może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy, jeżeli nie zatrudnia pracowników. Przed złożeniem wniosku do KRS niezbędne jest podjęcie uchwały o zawieszeniu wykonywania działalności. Należy pamiętać, iż zawieszenie trwa od dnia wskazanego przez przedsiębiorcę we wniosku, jednak musi to być dzień złożenia wniosku lub dzień późniejszy. Nie ma więc możliwości zawieszenia działalności z datą wsteczną.


W okresie zawieszenia Spółka nie musi zamykać ksiąg rachunkowych, a co za tym idzie składać sprawozdań finansowych (pod warunkiem, że zawieszenie trwa cały rok obrotowy) oraz jest zwolniona z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy za okres zawieszenia działalności. Jeżeli przed upływem 24 miesięcy Spółka nie złoży wniosku o wznowienie działalności, KRS automatycznie dokona wpisu wznawiającego.


Jeżeli zarząd Spółki nie zdaje sobie sprawy z faktu wznowienia działalności spółki przez KRS może dojść do zaniechań, głownie związanych z obowiązkiem sporządzania i składania sprawozdań finansowych. W konsekwencji zaniedbań zarządu KRS może wszcząć postępowanie przymuszające. Przypadki takie zdarzają się w praktyce stosunkowo często. Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w powyższej sytuacji powinni niezwłocznie uzupełnić dokumentację i złożyć ją do sądu. W przeciwnym razie Spółce grozi nałożenie przez sąd rejestrowy grzywny. Obecnie dokumenty finansowe spółek należy składać online, za pośrednictwem Repozytorium Dokumentów Finansowych. Inne wnioski składane są przez internetowy Portal Rejestrów Sądowych.12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page